Morska špajza s mirisom mora i okusom soli

Porec, 100515. Na 22. medjunarodnoj izlozbi vina i vinarske opreme VinIstra odrzan je i gastro kutak, a kuhao je Zlatko Gall sa prijateljima. Na fotografiji: spremanje menija Zlatka Galla. Foto: Goran Sebelic / CROPIX
 / CROPIX
Novinar i kuhar Zlatko Gall donosi prijedloge za zalogaje koji će i u pakleno vrućim ljetnim danima strastvene kuhare privesti štednjaku.

piše: Zlato Gall

snima: Mario Kučera i Goran Šebelić

Ljeto nesmiljeno prži, no – kuhati se mora. Posebice ako ste na moru. Jer, bez obzira na to imate li jedrilicu, nabrijani motornjak koji kao

od šale dobaci i do pučinskih otoka, skromni kajić-čamac od jedva nekoliko metara ili ste naprosto kupač koji se “namače” u nekoj zabitoj uvali, čim ste ušli u more, otvorili ste vrata goleme smočnice. A u njoj ćete bez skupih pušaka, boca s kisikom, fensi-šmensi ronilačke opreme i high-tech ribičke opreme u trenu pronaći sjajnih jestvina za brz i ukusan obrok.

Delicije iz plićaka

Od riblje sitneži, koju ste upecali najlonom i udicom kupljenima u trafici, možete napraviti ukusnu juhu i “frigaturu”, od školjki rižote, a čak i improviziranim špurtilom od grube gaze ili mrežice u kojoj se obično pakira krumpir mogu se uloviti kozice, posebice tamo gdje ima malo boćate vode i trave… No, krenimo najprije s najjednostavnijim “sakupljačkim” aktivnostima iliti “branjem” kućica/vongola, priljepaka i morskih vlasulja. Vongole nakon plime ili pak u plićaku pješčanih plaža nije nimalo teško ni zahtjevno iščeprkati iz pjeskovitog dna. Trebaju vam samo neka vrsta grabljica – a najbolje su male ručne trozube grabljice koje balkonski vrtlari koriste za ćeprkanje po zemlji u lončanicama, najlon vrećica i, eventualno, maska za ronjenje.

Recept: Rižot od priljepaka

Spretne ruke

Tim jednostavnim alatom ćete lako u pjeskovitom tlu na maloj dubini ili na suhome nakon oseke iščeprkati i vongole i brbavice, školjke koje su nezaobilazne za sjajan umak kombiniran s tijestom i rižote. Ulovljene vongole (i brbavice) valja dobro namakati u svježem moru/vodi ili pod mlakom hladnom vodom kako bi se očistile od pijeska. Kad su se iščistile, priprema je veoma jednostavna. Baš kao i kad su priljepci u pitanju. Njih ćete pak naći zalijepljene za kamen koji oplahnjuje more. Skidaju se nožem koji ima čvrst i izrazito špičast vrh koji valja ugurati između školjke i kamena, a onda malo nož prodrmati da se školjka opusti.

Sirovo ili kuhano

Naravno, priljepci se mogu odmah jesti svježi, oprani u moru i uz koju kap limuna, možda i maslinova ulja i krišku kruha. Ugrci ili nanari su male školjke u obliku puža koje ćete naći na kamenoj obali i lagano pokupiti. Valja ih potom skuhati u vreloj vodi ili moru, uzeti iglicu u ruke pa – na posao vađenja pužića iz kućice. Izvađeni pužići se mogu jesti nakapani s malo ulja, a po volji i kvasine, ali također koristiti i za rižote. Sami ili u kombinaciji. Najbolje je zajedno s prilipcima ili kućicama.

Recept: Kućice i priljepci na buzaru

Gušt do gušta

Ni “branje” vlasulja nije zahtjevna zadaća. Navucite rukavicu (kiruršku odnosno kuharsku) pa izronite ili iz plićaka izvadite kamen na kojemu su vlasulje. Lagano ih tupom stranom noža ostružite (pazite da ostanu cijele) i spremite u najlon vrećicu. Dobro ih isperite najprije u moru, a onda i pod mlazom hladne vode i već su spremne za daljnju pripremu.

Nađete li se u nekoj zgodnoj uvalici, sve spomenute školjke i vlasulje možete “ubrati” – uz osvježavajuće pračakanje u moru – za cilih sat vremena. Spremanje nije ništa dulje, no zato su gušti neizmjerni. Posebice kad se obrok priprema na brodici ili na žalu uz vino koje se lijepo rashladilo u moru. Hladna malvazija, grk, maraština ili gemišt od graševine jednako su dobar izbor.

Recept: Pržene vlasulje

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. travanj 2024 20:00