Zbog vremena vinari u teškoj poziciji

Generalno, mogu se očekivati elegantnija vina, nešto nižih alkohola i naglašenije kiselosti

piše: Saša Špiranec

Izvor naslovne fotografije: Foto

Nova berba je na vratima i po svemu sudeći bit će pravi izazov. Zahtjevni klimatski uvjeti koji vladaju tijekom cijelog proljeća i ljeta doveli su vinare u tešku poziciju. Još je rano za finalni zaključak jer fenolna zrelost grožđa će ponajviše ovisiti o količini sunčanih sati u ovoj najosjetljivijoj fazi, tjednima što dolaze, međutim već sad sa sigurnošću znamo da će prinosi biti značajno niži nego inače. Od 20% pa sve do čak 50% manji nego lani.

Velike štete

Stolne sorte već se uveliko beru, dok vinske tek započinju. Marija Mrgudić s Pelješca je javila da se sa tribidragom (zinfandeom ili crljenkom) krenulo, međutim većina drugih sorti će berbu ove godine ipak morati sačekati koji tjedan više nego prethone ili one prije nje. Svjedočili smo iznimno vlažnom ljetu zbog kojeg po prvi put nakon puno godina trava u Dalmaciji nije čak ni požutjela. Posljedice na vinograd su brojne. U poljima Dalmacije, bilo na kopnu ili otocima, plamenjača (peronospora) je napravila velike štete, kojih su pošteđeni, kako javlja Mario Radić, enolog konzultant što operira na Pelješcu i Korčuli, jedino najbolji položaji poput Dingača ili Ivana Dolca. U Istri, kako javlja Ginafranco Kozlović, su prinosi podbacili, uz puno kiše bilo je i dosta tuče, a dobra vina će doći samo iz onih vinograda koji su se uspjeli sačuvati grožđe od bolesti.

Izvor fotografije: Foto

Kvaliteta berbe

Na Kvarneru, javlja Marinko Vladić, glavni enolog PZ Vrbnik, strepe od pepelnice i botritisa dok čekaju da im se u žlahtini nakupi dovoljno sladora za berbu. U bregovitoj Hrvatskoj je pepelnica bila najveća prijetnja, a kvaliteta berbe najviše ovisi o botritisu, kojeg se nadaju izbjeći ako će rujan biti sunčan. Iločki podrumi javljaju da im je tuča nanijela veliku štetu po pitanju količina, ali da su sa zdravljem grožđa iznimno zadovoljni. Također navode, da će količina sunčanih sati zadnji tjedan kolovoza i u rujnu biti presudna za kvalitetu onog što je preostalo. Leo Gracin iz Prehrambeno tehnološkog fakulteta u Zagrebu upozorava da je za nakupljanje dovoljne količine sladora u grožđu ključno sprečavanje plamenjače lista, te da će u većini vinogorja prilikom berbe biti potrebna žestoka selekcija grožđa kako bi se odvojilo ono eventualno zaraženo botritisom.

Spas u toplom rujnu

Očito je da se radi o tipu berbe na kojoj se prepoznaju junaci. Naime, toplija i ranija godišta omoguće sličnu kvalitetu grožđa većini, dok ovakva zahtjevna će visoku kvalitetu dati samo nekima. Evidentno je da su prinosi podbacili značajno, dok je za kvalitetu presudno još nekoliko tjedana. Za sada berba 2014. najviše sliči, 2010., vlažnoj godini u kojoj se samo u poslovično toploj Dalmaciji uspjela izvući dobra kvaliteta, međutim posreći li se topli rujan sve se još može spasiti. Generalno, možemo očekivati elegantnija vina nešto nižih alkohola i naglašenije kiselosti, uz vjerojatno kraći vijek trajanja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. travanj 2024 19:44