Svjetsko vinsko natjecanje staro 32 godine

LONDON, ENGLAND - APRIL 16: A judge tastes a red wine during the 'International Wine Challenge' event at Lords Cricket ground on April 16, 2012 in London, England. Judges will taste over 10,000 bottles of wine from across the globe, with wines in each category winning either Gold, Silver or Bronze in the biggest and most important event of its kind in the world. (Photo by Dan Kitwood/Getty Images)
 / Getty Images
Bili smo u Londonu, na jednom od najstarijih vinskih natjecanja u svijetu, i jedva čekamo rezultate, koji će biti objavljeni krajem svibnja.

piše: Saša Špiranec

The International Wine Challange (IWC), jedno od najvećih vinskih natjecanja na svijetu, osnovano je 1984. godine i tijekom nekoliko desetljeća svog postojanja izgradilo je status vrlo zahtjevnog i strogog natjecanja s visokim standardima za osvajanje medalje bilo kojeg sjaja. Od preporuke, preko bronce i srebra, sve do zlata i trofeja. Charles Metcalf, pokretač natjecanja i jedan od pet današnjih supredsjedatelja nam je istaknuo da smatra da je trajna posvećenost vrlo rigoroznom i ujedno poštenom ocjenjivanju kroz sve te godine bila presudna za tako dugačak opstanak i izgradnju statusa pouzdanosti. Naime, vina nositelji IWC priznanja danas imaju znatno lakši i brži put do međunarodnog kupca, prije svega jer se tom natjecanju vjeruje.

Iako postoje mnoga druga natjecanja s istim motivima, dosada je jedino Decanterov DWWA dosegao status sličan IWCovu. Mnogi su u svoje nazive ugradili ista slova, poput AWC, BIWC, IWCB i tako dalje, ne bi li profitirali na imidžu prethodnika, međutim originalu se i dalje više vjeruje. Ključan razlog leži u kontinuitetu visokih standarda i ne podlijeganju pritiscima natjecatelja. Naime, većina natjecanja u utrci za što većim brojem prijava u jednoj fazi spušta kriterije za dodjelu medalja ne bi li im kupci bili što zadovoljniji i osvojili što više medalja što cjenjenijeg sjaja. Umjesto strandardne zlatne medalje uvode velika zlata i dupla zlata (grand gold, double gold), “obična” zlata dodjeljuju nekadašnjim srebrima, a bronce i preporuke čak i ukidaju, jer im zbog devalvacije branda više ne vrijede osobito.

IWC_Awards_Presentation_2014

Strogost IWC kriterija najbolje se očituje u rangu ocjena potrebnih za osvajanje pojedine medalje. Preporuku (commended) donosi 80-84 od mogućih 100 bodova, broncu 85-89 bodova, srebro 90 do 94, a zlato od 95 do 100 bodova. Usporedbe radi, na Vinistri se zlatna medalja dodjeljuje vinu sa 85 bodova naviše, a na također globalnom Concour Mondialu za zlato je potrebno 87 bodova. Stoga, kad se na vinskoj boci nađe naljepnica u obliku, recimo, brončane IWC medalje za koju trebate osvojiti od 85 do 89 bodova, radi se zapravo o odličnom vinu vrijednom kušanja. ”Kad se kupac susretne s naljepnicom IWC-a na boci, kvaliteti tog vina može vjerovati jer je vino provjereno od strane vrsnih internacionalnih profesionalaca te u žestokoj konkurenciji ostalih vina sa svih strana svijeta” objašnjava Charles Metcalf u kratkom razgovoru s nama.

Vrsni profesionalci su nekoliko stotina vinskih sudaca sa svih strana svijeta koji se dva puta godišnje okupe u Londonu iskušati vina pristigla na natjecanje. Sustav kušanja i ocjenjivanja koji je razvio IWC tijekom desetljeća prakse i susretanja s praktičnim problemima tipičnim za tako velika natjecanja, gdje se zbog velikog i dugotrajnog posla koncentracija teško održava je jedinstven i najbliže je uvijek nedostižnom savršenstvu. Bazira se na ponavljanju ocjenjivanja istog vina od strane različitih komisija u različitim periodima. Zatim kontroli rezultata od strane najiskusnijih sudaca, koji su najčešće supredsjedatelji, te ponovnim vraćanjem eventualnog neodgovarajućeg rezultata u sustav ocjenjivanja.

Na taj se način svako prijavljeno vino kuša najmanje dva puta, a najviše pet puta. Naravno, sve se vrši na slijepo i nikad se ne zna koje se vino kuša. Ne ocjenjuju se samo vina, već i suci. Svakodnevno i kontinuirano. Paneli se miješaju svaki dan, tako da komisija nikada nije ista, zbog čega se na kraju dvotjednog perioda prikupi veliki broj ocjena za svakog suca i može se izvući kvalitetan profi l ocjenjivača. Predsjednici panela ocjenjuju članove panela, a članovi panela ocjenjuju predsjednike, anonimno. Loše ocjene diskvalificiraju suce s tekućeg ili budućih natjecanja, dobre omogućuju napredovanje. Sve u službi vjerodostojnosti IWC branda i očuvanju povjerenja tržišta. Supredsjetatelji natjecanja su Charles Metcalf, pokretač natjecanja,

Oz Clarke, autor brojnih bestseller vodiča, Tim Atkin MW, Sam Harrop MW i Peter McCombie MW. Među ostalim sucima se nalaze brojni nosioci titule Master of wine, zatim vinari, enolozi, vinski pisci i senior wine buyeri. Domaća vina sve više i sve hrabrije sudjeluju na ovoj velikoj smotri. Prošla 2014. godina je bila jedna od najuspješnijih do sada. U Hrvatsku je pristiglo čak pet zlata, te niz srebra, bronci i preporuka. Put od sramežljivih nekoliko medalja s prvog nastupa prije pet, šest godina do današnje respektabilne žetve odličja nam govori da su domaća vina kvalitetom jako napredovala te da se uklapaju u prosjek razvijene svjetske vinske scene.

U dosadašnjim izdanjima najviše su uspjeha požnjeli vinarije Kozlović s čak dva regionalna trofeja, zatim Iločki podrumi, Bodren, Agrolaguna, Matošević, Zlatan Otok, Kutjevo d.d. i drugi. Neke sorte, poput moslavačkog škrleta, su tek na strogom IWC-u ostvarile prvo značajnije priznanje uopće, bilo kod kuće ili vani. Naime, škrleti su u nas podcijenjeni, a i strani suci s predrasudama nemaju problema, pa im nije teško nagraditi vino koje vrijedi bez obzira na porijeklo. Rezultate s ovogodišnjeg izdanja IWC-a ćemo dočekati krajem svibnja. S nestrpljenjem, iako je lanjska berba, najzastupljenija u ovogodišnjem natjecanju, bila prilično podbacila kvalitetom zbog kišne i vlažne sezone.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. travanj 2024 18:59