Spojili smo pite krumpiruše i buredžike s dobrim pivom

Prema starinskoj recepturi sa savršenim vučenim tijestom...

Piše: Vana Babić

Snima: Biljana Gaurina/CROPIX

Uvijek sam se pitala kad ću to naučiti. Mama mi je pokazala puno puta, ali nije uspijevalo pa mi je jednom rekla: Danas ćeš naučiti raditi pitu pa makar morale potrošiti pet kila brašna, ali ćeš naučiti. Danas to radim k’o od šale.

Biljana Gaurina / Hanza Media
Zamijesite glatko tijesto s prstohvatom soli i malo ulja.

Dok se jufka pripremi, stavi se kavica, dok voda zakuha, tirit se pripremi, ocijedi od viška voda, to razviješ, složiš, tijesto ne gnjaviš previše jer se ono umori i to ti je to.” Nitko od nas nije znao razviti jufku oklagijom, a zaželjeli smo se prave domaće pite. Nikakve varijante iz obližnjih pekarnica, nego pravu kakva se pripremala u bosanskim kućama po starinskoj recepturi kao uvjet za udaju. “Nemoš se udat ako ne znaš razviti poštenu pitu.”

Biljana Gaurina / Hanza Media

Zato smo se odlučili za provjereno mjesto i poduku razvijanja pita dobrom starom oklagijom. U mirnom kvartu zagrebačke Martinovke posjetili smo Dubravku Dragun i njezinu kćer Nadu, ujedno vlasnice sve popularnije pečenjare “Kod Kraljice”, gdje uvijek možete guštati u pravim travničkim ćevapima, ali i pitama uz prethodnu narudžbu.

Biljana Gaurina / Hanza Media

Tijesto je dakle isto za sve nadjeve. Nama su pripremile krumpirušu, zeljanicu i buredžike koje su i moji osobni favoriti, kombinacija malih škrinjica punjenih najčešće junetinom, a prelivenih vrhnjem i češnjakom.

Za zeljanicu nam je trebalo šest žutanjaka (zapravo, sedam za sreću), kilogram špinata i domaći sir od kumice s placa koja je ondje samo dva dana u tjednu i gozba je mogla početi!

Mirisi tek pečenih pita ispunili su cijelu ulicu, a mi smo došli na neobičnu ideju sljubljivanja tih istih pita s pivama.

Vjerojatno ste se nebrojeno puta zatekli u situaciji kad biste umjesto jogurtom cijelu priču radije zaokružili nekom dobrom pivskom kombinacijom. Taj izbor prepustili smo Juliju Frangenu i Domagoju Jakopoviću Ribafishu koji su se odlučili za šest kombinacija između 150 piva sa svih strana svijeta koje nudi Pivoteka. Odlučili su kako će svaku pitu pratiti po jedno domaće i strano vino i nakon testiranja došli su do sljedećeg zaključka: Maxlreiner sa svojom citrusnom notom i finom gustoćom dobro se sljubio uz jake okuse papra, luka i krumpira u krumpiruši.

Domaći par bio je novi Fakin pivnice Medvedgrad, što svakako prije preporučujemo muškoj publici zbog izrazite gorčine piva. Što se tiče kombinacije sa zeljanicom dobro joj pristaje cvjetno voćni American Blond Ale koji je sam po sebi fantastično pivo dok jako dobro funkcionira i s nježnim okusima zeljanice.

Što se tiče Sains Duponta, zaključili smo da je malo preintenzivan za ovu vrstu jela. Fenomenalne mesne buredžike pokušali smo spojiti s tamnim lagerom Bernarda, ali zbog izrazite čokoladne arome možda bi ga bilo bolje spojiti s kremšnitom, dok je Red Baron bolje funkcionirao sa svojom blago voćnom notom naglašavajući okuse vrhnja i češnjaka.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. travanj 2024 23:54