Jeste li probali novi Varenik?

Probali smo nove etikete crnog vina, a kao gurmane najviše nas je oduševio varenik!

piše: Sunčana Barušić

snima: Julio Frangen

Do sada nepoznate etikete na hrvatskom tržištu, vina Kairos (Plavac mali 2011, Tragurion cuvée 2011 i Crljenak/ zinfandel 2011.), koja su na prezentaciji u zagrebačkom wine baru Bornstein u organizaciji udruge WOW predstavili glavni enolog tvrtke Vinski dvori Nikša Zglav i direktor Ljubo Jelavić, osvojile su nas na prvu. No, nakon kušanja jela koja je pripremio chef Christian Misirača, veliki interes pobudio nam je Varenik OPG-a Irene Sirotković.

Ovaj koji smo kušali napravljen je od plavca malog, naravno s položaja Babe, a njegovu kvalitetu potvrdio je chef koji ga je koristio za pripravu paštete od gusje jetre na pečenoj smokvi s čipsom od parmezana.

“Varenik je skoro pao u zaborav, a mi smo odlučili nastaviti tradiciju priprave ovog bezalkoholnog nektara” – rekla je Inga Jelavić te naglasila kako za proizvodnju ovog napitka od grožđa, koje su još rimski vojnici miješali s vodom da bi bili snažniji za duge marševe, treba veliko strpljenje.

Odmah nakon mastenja odvoji se mošt plavca malog, prije nego što počne fermentirati, i potom ga se lagano kuha na niskoj temperaturi. Kuhanje prestaje dok se tekućina ne reducira na trećinu. Potom se nektar ohladi, puni u boce i čuva na tamnome mjestu. Probna godina Čuvale su ga tako stoljećima none i brižne majke (na Braču se pripremao još 1885. godine za potrebe vrhunskih bečkih kuhinja, a dodavao se i u zavajun – tučeno jaje) koje su ga koristile kao prirodni lijek za osnaživanje i poseban dodatak slanim i slatkim jelima, a čuvaju ga sada i u tvrtki Vinski dvori.

Ova je godina bila probna i bočice se broje na desetke, dok će iduće godine povećati proizvodnju pa se nadamo da će se Varenik moći nabaviti i u specijaliziranim trgovinama delikatesa. Jer, on je posebna delikatesa koja, na svu sreću, neće pasti u zaborav.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. travanj 2024 17:18