Jaja naša svagdašnja

Zlatko Gall prihvatio se zadatka: omlet i fritaja

piše, kuha i snima: Zlatko Gall

Progresivni rock band Egg iz sedamdesetih – koji se proslavio obradama Bacha i uporabom “tonskog generatora” u predsintesajzerska vremena, ali i hrpetina pjesama najrazličitijih žanrova koje su opjevale jaja, čine ih možda i najzastupljenijom namirnicom u pjesmarici rocka i pop glazbe. Recimo, veliki Tom Waits u skladbi “Eggs & Sausage” sjajno je sfumatoznom jazzy glazbom, muklim glasom i tekstom dočarao poslijeponoćnu atmosferu u “dinerima” u kojima se uz jaja i kobasice, pecivo i kavu, burgere i krumpiriće, uz “hladni kofein” i u oblaku dima cigareta, odvijaju mali rituali noćnih ptica.

Jaja na milijun načina

Posve drugačija od Waitsova broja sa sjajnog albuma “Noghthawks At The Diner” iz 1975. bila je skladba “Ham ‘N’ Eggs” zvijezde skifflea Lonnieja Donegana. Skladba s albuma “Putting On The Sky” snimljena dvadesetak godina prije tipičan je doneganovski sporovozni broj nadahnut countryjem udaljen od Waitsa koliko i od treće velike skladbe posvećene jajima, teme “The Egg”, Herbieja Hancocka. Zašto je broj s albuma “Empyrian Isles” iz 1964. Herbie nazvao “jaje” sam Bog zna, iako drže vodu i tumačenja da obilata doza improvizacija velikog klavirista te Tonyja Williamsa, Freddieja Hubbarda i Rona Cartera podsjeća na temeljito umućeno jaje. Baš onakvo kakvo muti Nadalina u Runjićevoj pjesmi. Jer jaja se, glasi poduka, mogu pripremati “na mali milijun načina”, no ruku uvijek dižem za fritaje, kajgane, omlete…

Omlet je jedna od istoznačnica za francusku kuhinju, no odavno se udomaćio posvuda.

Obožavanje omleta

Izvorno je to jelo od tučenih/zamućenih jaja i mlijeka, katkada s malo brašna i naribanog sira, neizbježnih “provansalskih trava” te s dodacima kojima je granica samo mašta. Moj omiljeni omlet je, recimo, onaj s repićima kozica ili škampa za čiju pripremu treba samo par minuta, ali i omlet od svježe tunjevine. Bitno je da posoljena jaja (ja dodam i prstohvat čilija) dobro istučete vilicom ili pjenjačom, a onda ih na maslacu ili maslinovu ulju stavite peći u tavu. Kad se omlet počne lagano peći, dodajte odabrane sastojke i malo ribanog sira

pa pažljivo omlet “zatvorite” presavijanjem na pola. Čim je omlet na dnu malo potamnio, gotov je.

Popularna fritaja

Fritaja ili kajgana ne traže ni mlijeko ni brašno, a ni posebno stučena, već samo zamućena jaja. Naravno, najpoznatije su one sa šparogama i mladim lukom, ali ništa manje ne prijaju ni inačice s čvarcima, domaćim kobasicama, pršutom (ne dalmatinskim jer on je preslan i presuh), pancetom, pečenicom, gljivama… Na čemu ćete ih pržiti pitanje je osobnog izbora, no tri su favorita: svinjska mast

(još bolja je mast od pečenja), maslac i maslinovo ulje. Ovi potonji mogu i u kombinaciji.

FRITAJA OD SVJEŽE TUNJEVINE

  • 1 odrezak svježe tune
  • 8 jaja
  • 4 mlada luka
  • 1 tanjurić svježe rikule
  • 2 crvene paprike
  • 2 kavene žličice listića timijana
  • 2 dl maslinova ulja
  • 2 fete dalmatinske pancete
  • sol i prstohvat peperončina (čilija u prahu)

Po volji: nekoliko cherry rajčica

Narežite na sitne komadiće svježu tunu, pancetu, papriku i mladi luk pa zajedno pirjajte u velikoj tavi na laganoj vatri i na malo ulja dok ne omekša. Dolijte prethodno umućena jaja u koja ste dodali peperončino i malo soli (po volji može i malo svježe ribanog sira) pa, kad se fritaja počela stvrdnjavati, pospite rikulom i sve dobro promiješajte. Postoji i druga opcija da fritaju/omlet preklopite na pola te okrenete da se još malo zapeče. Služite s rikulom – nezačinjenom na tanjuru ispod omleta i cherry rajčicama (koje se narezane također mogu popeći s ribom, pancetom i paprikama).

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. travanj 2024 04:33