Dnevnik pivopije: Najgorče hrvatsko pivo - od sada i u boci!

Zagreb, 100715. Opatovina. Na Pivskom festivalu 2015 koji se odrzava na Opatovini predstavljaju se pive malih zagrebackih pivovara. Na fotografiji: kamion pivnice Medvedgrad. Foto: Tomislav Kristo / CROPIX
 / CROPIX
Dvadeset godina iskustva, dvanaest piva, tisuće zadovoljnih pivopija i najgorče pivo u Hrvatskoj-Pivnica Medvedgrad

piše: Domagoj Jakopović Ribafish

Punih dvadeset godina je prošlo otkad je 1994. godine na uglu Savske i Vukovarske osvanulo mjesto u staklu, cigli i drvu, mjesto u kojem ste se konačno mogli osjećati kao u Beču, Budimpešti, Pragu, Bambergu. Zagreb je dobio pivnicu, ime joj je bilo Medvedgrad, a pivo se, svijetlo, tamno i rezano, pilo u kriglama koje su imale svoje vlasnike i – ormariće. Vlasnici, gospodin i gospođa Nauković, stvorili su i vječne i nezamjenjive čvarkuše, uvijek se tražilo mjesto viška, a atmosfera je bila san snova. Autor ovih redaka je čak jedno vrijeme tijekom studija i učio na masivnim klupama, što baš i nije završilo uspješno po Osnove Vinarstva, ali su uspostavljena brojna prijateljstva, čemu, u biti, prave pivnice i služe…

Dva desetljeća od učenja za masivnim klupama i gomile pojedenih čvarkuša

Dva desetljeća kasnije, Pivovara Medvedgrad ima četiri franšize širom metropole: na staroj Samoborskoj gdje i vare svoja piva, u Adžijinoj ulici pored stadiona NK Zagreb s najljepšom terasom grada i vrhunskim roštiljem, u Ilici 49 punoj zabave i glazbe, te nekoć najmanjoj lokaciji – u Tkalčićevoj ulici. Tijekom godina proizvodnja piva je krenula na viši nivo, pa su u stalnoj ponudi završili i pšenično pivo (Dva klasa) kao i specijalno pivo Grička vještica, ali to je bio tek mali kotačić…

Proizvodnja prirodne pive na tradicionalan način

Sve ove godine uspješno se u Medvedgradu proizvodi prirodno pivo na tradicionalan način, bez aditiva i konzervansa. Koristeći samo najkvalitetnije prirodne sastojke, a revno prateći svjetske trendove, kao i glas lokalnih pivopija koji ostaju vjerni imenu Medvedgrada, obitelj Nauković sa svojim zaposlenicima (među kojima su i četiri sina osnivača pivovare!) prije par godina kreće u proizvodnju sezonskih piva. Tako smo nedavno uživali u njihovom stoutu, witbieru, božićnom i pivu od višnje, a neke od njihovih piva sada možemo vidjeti i flaširana na policama marketa i dućana… ukupno, danas Medvedgrad proizvodi šest stalnih i šest sezonskih piva!

Stigao je Fakin

No, Medvedgrad nije samo pivo, nego i priča oko njega, jer su ljudi koji ga vode zainteresirani da urbani, zagrebački štih svome gradu daruju i glazbenim događajima, ali i arhitekturom i dizajnom, pa je iz malene kućice u popularnoj Tkalči krenulo širenje i uređenje prostora, ulice, fasada… A svemu tome je povod bilo puštanje u prodaju nove boce, koja je u srijedu 16. rujna pompozno predstavljena pred oko tisuću okupljenih prijatelja dobrog piva. Slavilo se punjenje piva „Fakin IPA“ u bocu s modernom etiketom (autori: Tomislav Tomić – umjetnik, Andrea Knapić – dizajnerica etikete) koja priča tradiciju.

“Cilj nam je da sva sezonska piva od sada budu dostupna i izvan pivnica u bocama, na taj način ćemo svima približiti ono što najviše volimo raditi a to je kuhati nove vrste piva te ga dijeliti sa svim ljubiteljima piva.“ otkrio nam je Ivan Nauković, voditelj prodaje Medvedgrada

Radi se o specifičnom IPA (India Pale Ale) pivu od 7% alc. kod kojeg prevladava gorčina i aroma te se uvelike razlikuje od standardnih lagera na koje smo uglavnom navikli. Fakin IPA bogatog je okusa, prekrasne crvenkaste boje, neodoljive arome te pripitomljene gorčine. Jedini problem je to što je gorak, ali stvarno gorak, tako da se ne prepadnete prvog dojma. Prosječan lager na hrvatskom tržištu ima 10-12 IBU-a (jedinica za gorčinu), dok Fakina krasi njih – 70, dakle, definitivan pivski raj za ljubitelje plemenite gorčine! Usudite li se probati nešto tako jako?

Dvadeset godina iskustva, dvanaest piva, tisuće zadovoljnih pivopija i najgorče pivo u Hrvatskoj, pa sad vi recite da možete zaobići jednu od Pivnica Medvedgrad? Do nove krigle, pivili!

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
20. travanj 2024 08:29