Aromaterapija u gastro svijetu

Eksperimentirajte sa začinskim biljem i obogatite umake, meso s roštilja te riblja jela

piše: Vana Babić

Iako smo navikli da nam ljeto rumeni obraze i žari leđa, ima nešto posebno u njegovoj svježini koja nas gotovo svakodnevno iznenadi prolomom kišnih kapi. Promatrati pljusak skriveni ispred trošne strehe u japnakama i dugoj majci poseban je doživljaj. Sad zatvorite oči: nema smisla tražiti poveznice između ljetne i zimske kiše jer lagana hladnoća koja nježno štipa stopala zelene je boje, a zrak prepun aromatizirane maglice. Tako je to s ljetom – kiša ili sunce, arome začinskog bilja i eterična ulja zelenih listića omamljuju sa svih strana, bude uspomene, tjeraju na dubok uzdah i… na eksperimentiranje u kuhinji.



Faktor iznenađenja

Odvažite se ubrati zelene listiće koji su pustili korijenje u staklenim teglama na vašem balkonu i nekim jelima, koja su vam možda već dosadila, dodajte faktor iznenađenja. Za početak: piletina, krumpir i salata. A potom razrada: piletina na žaru ili gril tavi s hladnom jogurtom i sjeckanim listićima mente. Krumpir (preporučujemo onaj mladi, dobro pečen), ali posipan sjeckanim listićima ružmarina. A salata? Ne odustajete od zelene? Dobro, onda ubacite malo svježeg bosiljka i majčine dušice. To se zove izluđujuće mirisno iznenađenje! Na dasci smo vam poslužili šest aromatičnih čudesa koja će razigrati svako jelo i učiniti ga zabavnim. Menta. Vjerujte, s njom doista nikad ne možete pretjerati. Ako volite pepermint u nosu i na jeziku, ona je vaš izbor. Kombinirati je možete sa svime. Sve vrste pečenog mesa, od janjetine do svinjetine, izvrsno se slaže s povrćem, pogotovo rajčicom, tikvicom i patlidžanom.



Paprene marinade

Utopite je u žlici čaja i dodajte joj kockicu leda te ga učinite još svježijim. Timijan ili majčina dušica posebni su po svom jako intenzivnom mirisu i okusu pa budite oprezni s doziranjem. Mnogo je intenzivniji sušeni od svježeg. Kako ga koristiti? Bacite ga u ulje i napravite aromatična lagano paprenkast začin kojim ćete pokapati povrtna variva. S njim možete raditi i marinade jer se divno slaže s octom i maslinovim uljem. Ako tražite biljku koja će rastjerati sve bakterije i viruse, kadulja, odnosno žalfija (Salvia) mogla bi odgovarati vašim kriterijima. Dolazi od riječi salvare, što znači spasiti. Jednako je blagonaklona prema vašem zdravlju i namirnicama na tanjuru. Blago gorkasta, ali s dozom hladnoće u okusu sljubit će se jednako dobro sa svinjskim kobasicama i ribom. Predlažemo da joj date šansu s pečenim listom i maslacem ili u jetrenoj pašteti. Biste li pogodili o kojem začinu se radi, ako znate da ga obožavaju T alijani, da je jaaako mirišljav i da se najbolje snalazi u kamenom mužaru, dobro speštan s dosta maslinova ulja, tostiranim pinjolima ili bademima, šakom svježe ribanog parmezana, malo limunova soka i nekoliko zrna crnog papra i soli. Dakako, tako se radi pesto genovese, a neizostavan glavni sastojak je bosiljak.



Uspomena na ljeto

Za kraj smo vam ostavili stručak svježeg kopra i estragona. Kopar je izvrstan u povrtnim jelima, a najbolje se snalazi u bijelom umaku s vrhnjem i limunom, što je postao i klasik među umacima. Uostalom, klasično varivo od ribane buče nezamislivo je bez eteričnih zelenih tankih listića. Estragon je pak zbog svog snažnog slatko-ljutkastog okusa rezerviran za pečena jela od ovčetine do junetine, iako je jednako uspješan i u kombinaciji s tunjevinom, a neizostavan je dio senfa.

Mirisnim listićima dopustite da oplemene vaša jela. Bilo da se radi o mediteranskoj ili istočnoj kuhinji, jednako dobro će se snaći u bilo kojem dijelu gastro-svijeta. Svježe stručke povezane konopcem možete objesiti i osušiti pa uživati u njima i u zimskim mjesecima.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. travanj 2024 09:18